Aktualności

*29/09-01/10-2023
Brałam udział w arcyciekawym seminarium (zorganizowanym przez Energia Psa Centrum Kynologiczne) dotyczącym śladów sportowych z gościem z Włoch Giovannim Scandaglia.
*23/24-09-2023
Brałam udział w organizowanym przez GKSP ZKwP, Komisję Psów Użytkowych oraz Komisję PT/PTT, seminarium dla deptaczy śladu sportowego według regulaminu FCI-IGP i IGP-FH połączone z egzaminem.

*18-09-2023
ROBIN HOOD Rosa Polonica (EX Filko Morava x FABIOLA K-9 Border Unit) po raz kolejny zdał pomyśle egzamin stopnia 1 terenowego psa poszukiwawczego.
Gratulacje dla Robina i Marii.
*8/10-09-2023
Miał miejsce pierwszy (ale z pewnością nie ostatni 😉 ) Integracyjno-Szkoleniowy Zlot Grupy Rosa Polonica.
Do spotkania tego doszło z inicjatywy Marioli i Piotra Mazankiewiczów, którzy są właścicielami Manu i Floriki Rosa Polonica, a jednocześnie w Rybojedzku pod Poznaniem prowadzą szkołę dla psów „Pasja”. I właśnie tam odbyło się to bezprecedensowe wydarzenie.
Na zlot zapowiedziało się sporo właścicieli Rosiczek, jednak finalnie wzięło w nim udział 8 psów z naszej hodowli, to jest:
– Fantasy aka Abi i Emilia;
– Manu aka Bibol oraz Florika i Mariola i Piotr;
– Fenris aka Dragon i Dorota;
– Bheru i Beata;
– First aka Ferryt i Agnieszka;
– Eria i Joanna i Aurelia
– Dewi i Marzena (czyli ja 😉 ).
Dwa dni upłynęły na intensywnym szkoleniu – w sobotę posłuszeństwo i obrona, w niedzielę ślady, a także na bardzo merytorycznych i na trochę mniej merytorycznych 😃 rozmowach i pogaduchach, przeplatanych wspólnymi spacerami i pływaniem. Nie zabrakło oczywiście i tradycyjnego ogniska z kiełbaskami ❤ .
Jestem przekonana, że każdy z uczestników zlotu wyniósł dla siebie bardzo wiele.
Ja z przyjemnością obserwowałam Rosiczki, które absolutnie bez żadnych spin i awantur, zrównoważone, funkcjonowały obok siebie , umiały się zachować i w hotelu, i na placu szkoleniowym ❤ – to miód na serce hodowcy. Dziękuję ich przewodnikom za dobrą robotę (Y) .
Dziękuję przede wszystkim Marioli i Piotrowi, za to, że nie tylko wyszli z inicjatywą spotkania, ale i przyjęli nas nad wyraz gościnnie, użyczając i plac, i tereny na ślady, i swój czas, i swoje zaangażowanie, a Piotr także i wiedzę szkoleniową i „ciało” do gryzienia. Nie można zapomnieć o upominkach w postaci sprzętu szkoleniowego, którymi obdarzyła nas Pasja Sport Dog – dziękujemy.
Reasumując – to był MEGA, MEGA weekend z MEGA, MEGA ludźmi i MEGA, MEGA psami 😉 . Kto nie dotarł, niech żałuje. A wszyscy niech już szykują się na następny zlot, który odbędzie się w COK Rosa Polonica.

 

*06-09-2023
Dzisiaj Inari Filko Morava rozpoczyna swój dziewiąty rok życia.
W ciągu tych lat Inari:
* zdobyła stopnie wyszkolenia BH, PT-1, PT-2, IPO-V, IPO-1, IPO-2, SPr3;
* pomogła nam zscjocalizować i wyszkolić wiele psów;
* pomagała w wychowaniu i socjalizacji miotów M, D, B i F ze stoicką cierpliwością znosząc ich szczenięce wybryki;
* sama urodziła i odchowała mioty K, A i E;
* zagrała w serialu „Drogi Wolności”;
* a przede wszystkim codziennie bezustannie udowadnia, że można i należy cieszyć się życiem, niezależnie od przeciwności.
To suka, która jest najbardziej bezproblemowym psem, jakiego znam. Wesoła, towarzyska, socjalna, przyjmująca życie takim jakim jest. Jednocześnie bardzo chętna do pracy, łupowa, czujna, mega skoczna, z czystą głową, szybka jak maliniak i przytulaśna 📷. Przyjaciółka całego świata 📷.
Dziękuję Ci Jarku za nią.
Życzę nam obu wielu jeszcze lat wspólnych treningów i wspólnego bycia razem 📷.
*26-08-2023
Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa życzymy wszystkim psom świadomych ich potrzeb przewodników 🙂 .
*04-08-2023
Dzisiaj czwarty rok życia rozpoczyna Miot E Rosa Polonica (GRINGO Rosa Polonica x INARI Filko Morava).
Niech kolejny rok życia będzie zdrowy, aktywny i smaczny 🙂 .
*31-07-2023
Dzisiaj szósty rok życia rozpoczyna Miot A Rosa Polonica (GRINGO Rosa Polonica x INARI Filko Morava).
Niech kolejny rok życia będzie zdrowy, aktywny i smaczny 🙂 .
*25-06-2023
Na organizowanych  przez ZKwP Oddział Wrocław egzaminach, MAMBA Rosa Polonica zaliczyła egzamin IGP-2 na ocenę bardzo dobrą (94/91/91, sędzia Janusz Arnold). Przewodnikowi Krzyśkowi Sokołowskiemu gratulujemy i czekamy na więcej 😉 .
*24-06-2023
Po półtorej prawie roku dochodzenia do sprawności po urazie kolana, zdecydowałam się, dość spontanicznie, na sprawdzenie swoich sił i możliwości Dewi w śladach. I tak w dniu dzisiejszym, na organizowanych przez ZKwP Oddział Nowy Targ w Łososinie Dolnej egzaminach, zaliczyłyśmy z Dewi FPr-3 (dla przypomnienia: ślad obcy, 600 kroków, 60 minut odłożenia, 4 załamania, 3 przedmioty) na ocenę wysoką dobrą (89 punktów, czyli zabrakło punkcika do oceny bardzo dobrej). Sędziował Pan Dariusz Kmiecik.
Jestem bardzo zadowolona z pracy Dewi – była na całym śladzie skoncentrowana, zmotywowana, przedmioty zaznaczyła perfekcyjnie. Biorąc pod uwagę to, iż przez te ostatnie kilkanaście miesięcy zrobiłam z nią może z 10 śladów, a warunki na lotnisku w Łososinie wcale nie należą do łatwych (dość silny wiatr, poprzejeżdżane traktorem pasy), wynik uważam za satysfakcjonujący, ale, oczywiście, nie poprzestajemy na tym 😉 .
*20-06-2023

Temperatury zachęcają do kąpieli:

*16-06-2023
Dzisiaj w nocy odeszła za Tęczowy Most Gemma Rosa Polonica 🙁 .
Całe życie pracowała ze swoim przewodnikiem w Wielkiej Brytanii.
Dziękujemy Krzysztofowi Chris Jed Malinois za opiekę nad Gemmą przez te wszystkie lata i składamy wyrazy serdecznego współczucia.
*14-06-2023
W dniu dzisiejszym odeszła za Tęczowy Most Mandira Rosa Polonica aka Zoya.
Bezwzględny chłoniak zabrał ją w kilkanaście dni.
Przewodniczce Zoyi, Darii, składamy wyrazy najszczerszego współczucia.
*01/03-06-2023
Piątek, sobotę i niedzielę spędziłyśmy z Dewi ma seminarium z Tuukka Nikola (Zip Team Dog Training with Tuukka Nikola) organizowanym przez Kamila Burek. Plan, aby wybrać się do Tuukki powstał już dawno w mojej głowie, ale dopiero teraz dało się go zrealizować. I nie żałuję 🙂 .
To były bardzo, bardzo ciekawe i inspirujące trzy dni, w dodatku w pięknych okolicznościach przyrody ❤ . Dewi zachwycona nie tylko treningami, ale i możliwością spania ze mną w łóżku po raz pierwszy w życiu 🤭.
*22-05-2023
W dniach 15-20 maja 2023r. w Finlandii odbyły się Mistrzostwa Świata Psów Tropiących IGP-FH. Jedną z dwóch par reprezentujących Polskę w tych prestiżowych zawodach, był Manu Rosa Polonica (aka Bibol) ze swoim przewodnikiem, Piotrem Mazankiewiczem.
Jako hodowczyni Manu jestem niezmiernie dumna, iż Piotr i Manu dotarli tak daleko (wcześniej zdobywając tytuł Mistrza Polski Psów Tropiących) i to pomimo wielu przeciwności, z którymi musieli się mierzyć (wystarczy nadmienić, iż Manu trafił w ręce Piotra już jako dorosły pies). I chociaż pierwszy ślad nie poszedł tak, jak wszyscy by sobie życzyli, to wiem, że stać Was chłopaki na dużo więcej ❤ .
Dziękuję także współwłaścicielce Manu, Marioli Mazankiewicz, za olbrzymie wsparcie, jakie daje tej parze.
Trzymam za Was dalej kciuki (Y) .
*21-05-2023
Migawki z bardzo fitnessowej 😉 niedzieli.
*23-04-2023
W COK Rosa Polonica wiosenne szkolenia rozpoczęte.
*17-04-2023
Dzisiaj dwa mioty Rosa Polonica obchodzą swoje urodziny:
Motr R – ósme urodziny ❤
Miot D – czwarte urodziny ❤
Kolejnego aktywnego i zdrowego roku życia życzymy.
*14/16-04-2023
W COK Rosa Polonica odbyły się egzaminy ZKwP organizowane przez Oddział Kraków.
Na organizowanych przez ZKwP Zielona Góra Mistrzostwach Polski Psów Tropiących IGP-FH, Piotr z  Manu Rosa Polonica zdobył I miejsce (192 pkt. ocena doskonała) i został Mistrzem Polski, uzyskując tym samym kwalifikację na Mistrzostwa Świata. Ogromne gratulacje i trzymamy kciuki za Finlandię!!
*31-03-2023
Dzisiaj szóste urodziny obchodzi Miot M Rosa Polonica (EX Filko Morava x FABIOLA K-9 Border Unit).
Zdrowego i aktywnego kolejnego roku życia życzymy. A ty Madhu biegaj nadal szczęśliwie po Tęczowych Łąkach.
*25-03-2023
Etna z przewodniczką Dianą brały udział w Ultra Cani-Trail 2023 w Walii. To bardzo trudny i wymagający bieg przełajowy.
Gratulacje wielkie!!!
*18-01-2023
Dziękuję Zarządowi Oddziału Kraków i Zarządowi Głównemu Związku Kynologicznego w Polsce za docenienie mojej pracy kynologicznej Srebrną Odznaką Honorową 🙂 .
*24-01-2023
MANU Rosa Polonica zająć II miejsce w rankingu najlepszych psów użytkowych Oddziału Poznań.
Gratulacje dla właścicieli 🙂 .
*23-01-2023
I pojechały wszystkie szczenięta z Miotu F do nowych domów. Życzymy długiego, zdrowego i aktywnego życia u boku swoich przewodników.
*19-01-2023
Szczenięta gotowe, dokumenty gotowe, wyprawki gotowe.
W ten weekend wszystkie szczenięta z Miotu F pojadą do nowych domów 🙂 .
*18-01-2023
Wczoraj brałam udział w arcyciekawym webinarze zorganizowanym przez DogZone, a prowadzonym przez Katarzyna Adamus-Fiszer, pod tytułem „Dziedziczenie charakteru psa”.
Wielu hodowców skupiając się na cechach eksterierowych, cechy charakteru traktuje nieco po macoszemu. A przecież są one równie ważne i opisywane we wzorcach ras.
Według dzisiejszej wiedzy wiemy, iż dziedziczonych jest 14 cech charakteru, z czego chęć do pracy dla mnie, jako szkoleniowca, jest jedną z ważniejszych.


*19-12-2022

Dzisiaj piąte urodziny obchodzi nasz jedynak z miotu K czyli Kargo Rosa Polonica ❤ .
Poczęty w Anglii, urodzony w Polsce, mieszka w Stanach Zjednoczonych – jak na wyjątkowego psa przystało 😉 .
Kolejnego zdrowego i aktywnego roku życia życzymy.
*29/30-11-2022
W nocy z 29 na 30 listopada przyszedł na świat Miot F Rosa Polonica (Casper Midollyk x Dewi Rosa Polonica): 2 suki i 5 psów.
Matka miotu czuje się dobrze i fantastycznie opiekuje się swoimi maluchami, które, jak widać, już zaczęły przybierać na wadze 🙂 . Oby teraz zdrowo się rozwijały 🙂 .
Bieżące informacje o miocie tutaj Miot F
*20-11-2022
Manu Rosa Polonica zaliczył egzamin tropieniowy IFH-2 (96 pkt. ocena doskonała).
Arminas Rosa Polonica zaliczył egzamin PT-2 (178 pkt. ocena dobra).
Wielkie gratulacje!!!
*11-11-2022
W COK Rosa Polonica odbyło się seminarium  R.A.S.Z.K.A (Relacje-Aport-Szukanie-Zabawa-Kontakt-Alternatywa) – nowego sportu kynologicznego, które poprowadziła sama pomysłodawczyni, pani Zofia Mrzewińska.
Było ciekawie, było wesoło, było inspirująco.

*24-10-2022
Ciąża mnoga naszej Dewi Rosa Polonica potwierdzona.
*22-10-2022
Na egzaminach organizowanych przez ZKwP Oddział Wrocław, MAMBA Rosa Polonica ze swoim przewodnikiem, Krzysztofem Sokołowskim, zdała egzamin Spr-3 (obrona IGP-3) na ocenę doskonałą (97 pkt.)
Gratulujemy serdecznie.
*16-10-2022
EMIR Rosa Polonica zdał egzamin FPr2 (dla przypomnienia – to ślad tożsamy ze śladem IGP-2).
Gratulujemy!

*14-10-2022
Dzisiaj Miot B Rosa Polonica (KENDY z kraje Husitu x DEWI Rosa Polonica) kończy swój pierwszy, jakże ważny w życiu psa, rok.
Kolejnego aktywnego, ciekawego i zdrowego roku życia życzymy ❤
*02-10-2022
Na zaproszenie Fundacji Człowiek dla Zwierząt po raz kolejny braliśmy udział w wydarzeniu „Kundel bury i kocury” mającym miejsce w Dworku Białoprądnickim. Tym razem przedstawialiśmy podstawowe techniki szkolenia psów i budowania prawidłowej relacji przewodnik-pies.
Jako pies pokazowy wystąpił Arminas Rosa Polonica ze swoim przewodnikiem, Michałem – dziękujemy bardzo 🙂 .
*29-09-2022
Pokryliśmy naszą DEWI Rosa Polonica słowackim reproduktorem CASPREM Midollyk.
Teraz pozostaje nam trzymać kciuki 😉 .
*20-09-2022
Miło nam poinformować, że ROBIN HOOD Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava) po raz kolejny zdał egzamin PSP i tym samym przedłużyć swoją certyfikację terenowego psa ratowniczego.
Robin ma już na koncie kilka odnalezień – życzymy dalszych sukcesów.
*19-09-2022
Nasza Dewi Rosa Polonica dostała cieczkę, więc niedługo „będzie się działo” 😉
*16-09-2022
DRACARYS Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x AGGI Wind Wild) aka Dakar wraz ze swoim przewodnikiem po raz wtóry przeszedł atestację w IAS otrzymując ocenę WYBITNĄ i pochwały za olbrzymie postępy. Wyrazy uznania dla przewodnika Dakara za włożoną w niego pracę – takie chwile potwierdzają, że warto hodować ❤ .
A o sukcesach Dracarysa możecie poczytać tutaj:
*06-09-2022
Nasza INARI Filko Morava rozpoczęła ósmy rok życia ❤ .
To suka bez wad, idealna ❤ . Cierpliwa, opiekuńcza, pracowita. Ciesząca się każdą chwilą życia.
Kolejnego szczęśliwego roku życia życzymy ci Inari.
*27/28-08-2022
W  weekend miałam przyjemność kibicować Piotrowi i Manu Rosa Polonica na Mistrzostwach Polski Owczarków Niemieckich IGP. To już kolejne zawody Manu w kategorii IGP-3 – tym razem zakończone lokatą X/17 w kwalifikacji ogólnej i VII pośród par polskich. Szczególne brawa za ślad z punktacją 93 bez jednego przedmiotu.
W Mistrzostwach brał też udział syn Gothici Rosa Polonica, Jubel Erratic Spirit z przewodniczką Agnieszką. Jubel zachwycił obroną (91 punktów straconych głównie na posłuszeństwie błędach przewodnika 😉 ) .
Gratulujemy i do zobaczenia na kolejnych zawodach 🙂 .
Hodowla Rosa Polonica ufundowała na tych zawodach statuetki za najlepszy ślad konkurencji IGP-1 i IGP-3 – zwycięzcom gratulujemy.
*26-08-2022
Dziś Międzynarodowy Dzień Psa.
Niech nasi najlepsi przyjaciele robią to, co kochają, nie tylko od święta 😉 .
*20-08-2022
Dzisiaj Dewi i Arminas dzielnie reprezentowały hodowlę Rosa Polonica na festynie OSP Facimiech.
Jestem bardzo dumna z obydwu psów – pomimo olbrzymiego rozproszenia, zachowywały się wzorowo i pokazały część swoich umiejętności. Dewi ściągała nawet skarpetkę dziewczynce-ochotniczce, a Arminas został okrzyknięty najlepszym psem na świecie 😀 .
*13-08-2022
Emir Rosa Polonica zaliczył swój pierwszy w życiu egzamin – BH-VT. Trzymamy kciuki za kolejne!
*04-08-2022
Dzisiaj miot E Rosa Polonica kończy czwarty rok życia.
Jeszcze wielu lat aktywnego życia życzymy 🙂
*31-07-2022
Dzisiaj miot A Rosa Polonica kończy czwarty rok życia.
Jeszcze wielu lat aktywnego życia życzymy 🙂
*19-06-2022
Na aktywne wakacje do Polski przyjechali Gringo i Echo.
*12-06-2022
Naszą hodowlę odwiedziła ETNA Rosa Polonica (GRINGO Rosa Polonica x INARI Filko Morava). Niespełna dwuletnia Etna mieszka na co dzień w Wielkiej Brytanii 🙂
*15-05-2022
Na organizowanych przez ZKwP Oddział Kraków egzaminach, Dewi Rosa Polonica zaliczyła egzamin PT-2 na ocenę doskonałą.
*24-04-2022
 Dzisiejszy dzień Psa Ratowniczego świętujemy zdaną przez AJLĄ Rosa Polonica aka Zmorka zerówką gruzowiskową i recertyfikacją terenową 💪
*8/10-04-2022
W przedłużony weekend odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski IGP FCI Metbox Cup 2022 CACIT.
Hodowlę Rosa Polonica godnie reprezentował MANU Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava), który w konkurencji IGP-3 z oceną dobrą i nagrodą za najlepszy ślad konkurencji zdobył 10 miejsce na 24 uczestników. Serdecznie gratulujemy przewodnikowi i psu 🙂.
W tych samych zawodach udział brał wnuk Fabioli, JUBEL Erratic Spirit (GOTHICA Rosa Polonica x UNO Tri Duby), który w wieku niespełna 2,5 roku zdobył z oceną dobrą 9 miejsce. Serdecznie gratulujemy.
*09-04-2022
Hodowlę odwiedził BHASKAR Rosa Polonica. Na zdjęciu wspólnie z mamą, Dewi.
*31-03-2022
Dziś Miot M (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava) kończy piąty rok życia. Jeszcze wielu lat w zdrowiu i aktywności życzymy.
*29-03-2022
Wybraliśmy reproduktora na kolejne krycie naszej DEWI Rosa Polonica – będzie to Casper Midollyk. Pies ten reprezentuje linię, którą mamy w miocie G Rosa Polonica po Steve Lengy. Z tego skojarzenia spodziewamy się twardych, stabilnych psów o wysokich popędach, nastawionych na współpracę z przewodnikiem.
Więcej informacji wkrótce.
*17-03-2022
Podczas akcji poszukiwawczej, ROBIN HOOD Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava) odnalazł zaginionego mężczyznę 🙂.
To już kolejny sukces zespołu Robin i Maria.
Serce hodowcy rośnie w takich chwilach ❤ .
Fot. z treningu
*28-02-2022
Dzisiaj Emir Rosa Polonica odwiedził Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt i dr. Adama Pietronia w celu wykonania zdjęć RTG stawów i kręgosłupa.
Wyniki:
HD-A, ED-0/0, OCD-free, LTV-free, Spondy-free.
Takie wiadomości zawsze cieszą.
*20-02-2022
Dzisiaj dwunasty rok życia zaczyna FABIOLA K-9 Border Unit (EVAR zo Severnej hranice x IZA Mibimato).
Suka nad sukami ❤. Matka, babka i prababka ❤ wielu doskonałych psów ❤. Jedyna i niepowtarzalna ❤.
Jeszcze wielu lat w super kondycji ❤.
*01-02-2022
Tuż przed opuszczeniem przez szczenięta z Miotu B domu rodzinnego, odwiedziła naszą hodowlę Klinika Zdrowego Chomika Radia Kraków.
Oto relacja z tej wizyty:
*16-01-2022
Uczestniczyłam w bardzo pouczającym i ciekawym seminarium „Anatomia a ruch psa”

*19-12-2021
Dzisiaj nasz jedynak z Miot K, Kargo, kończy 4 lata.
Aktywnego i zdrowego kolejnego roku życia życzymy ❤.
*14-12-2021
W życiu hodowcy są piękne, smutne i najsmutniejsze chwile. Dzisiaj niestety jest ta najsmutniejsza 🙁.
MADHU Rosa Polonica odszedł dzisiaj za Tęczowy Most 🙁.
Właścicielom składamy ogromne wyrazy współczucia – zrobiliście wszystko, co można było zrobić. Jesteśmy myślami z Wami.
*10/12-12-2021
Na organizowanych przez ZKwP Oddział Kraków egzaminach, testach i przeglądach hodowlanych (sędziowie: Tadeusz, Roszkiewicz, Bogusław Chmiel, pozorant: Piotr Odrobiński, kierownik: Jarosław Opozda, oraz nieoceniona pomoc w sekretariacie: Sylwia Karaśkiewicz), psy szkolone w COK Rosa Polonica zaliczyły:
RICO Wilcza Horda Team – Spr-3 (obrona IGP-3)
RUBIN Wilcza Horda Team – IGP-1
NESTOR Wilcza Horda Team – BH-VT, IGP-1, testy psychiczne, przegląd ON, kwalifikacje hodowlane
VIA Geodis – BH-VT, testy psychiczne, przegląd ON, kwalifikacje hodowlane
GOTHICA Rosa Polonica – IFH-1
FABIOLA K-9 Border Unit – PT-3
Wszystkim psom i ich przewodnikom gratulujemy!!! Sezon zakończony z przytupem ❤.
*06-12-2021
I pojechała ostatnia B-Rosiczka do nowego domu – na razie przejściowo zamieszka ze swoją przewodniczką w Polsce, a po ukończeniu 15 tygodni pojedzie z nią do Szwecji.
Powodzenia BHADRA – nieś Dobro 😉
*04-12-2021
Dzisiaj Miot B ma dzień pełen wrażeń.
Najpierw odwiedziło ich Radio Kraków, czyli Grzesiek Bernasik i Klinika Zdrowego Chomika. A potem 5 szczeniąt, czyli BHERU, BASANTI, BANHI, BHASKAR i BHANDU pojechały do nowych domów.
POWODZENIA MALUCHY!
*22-11-2021
Miot B został zaszczepiony i zaczipowany. Szczenięta nawet nie zauważyły zastrzyków zajęte, jak zwykle w przychodni weterynaryjnej, wylizywaniem serka topionego 😃.
*19/21-11-2021
W miniony weekend z Fabiolą K-9 Border Unit miałam przyjemność uczestniczyć w Eliminacjach na Mistrzostwa Świata w IGP-FH organizowanymi przez ZKwP Oddział Sopot.
Gdyby nie Krk Aga, która nie tylko namówiła mnie na start, ale jeszcze obwiozła tam i z powrotem i dotrzymywała towarzystwa (za co jeszcze raz serdecznie Aga dziękuję) nie zdecydowałabym się nigdy na ten szalony wyjazd nad morze, gdyż ostatnio na trenowanie własnych psów mam zdecydowanie za mało czasu, o odpowiednich terenach na ślady już nie wspominając. I myślę, że tylko doświadczenie prawie jedenastoletniej już Fabioli pozwoliło jej z sukcesem zakończyć obydwa ślady.
W piątek Pomorze przywitało nas huraganowym wręcz wiatrem, wiatrem, który zapierał dech w piersi i prawie zwalał z nóg, a dodatkowo połączony był z opadami deszczu. Na szczęście przez noc wiatr sporo ucichł, co nie oznacza oczywiście, że nie wiało :D. Pierwszy ślad miałyśmy na orance (Fabiola zrobiła w ciągu ostatnich 2 lat 3, słownie trzy, ślady na orance), która w połowie ślady była lekko porośnięta wyrastającą już oziminą, a następnie na naszym śladzie przechodziła w mokrą, piaszczystą, zapadającą pod stopami powierzchnię. Fabiola dobrze poradziła sobie ze zmianą terenu, ja natomiast zdecydowanie gorzej – z trudem podążałam za szybko idącą Fabiolą, aż w końcu na łuku po przedmiocie zdecydowałam się poprosić o przysługującą regulaminowo na śladzie przerwę. Pani sędzina, Beata Ryl, wyraziła zgodę, i to pozwoliło mi na odetchnięcie, niestety Fabiolę wybiło nieco z rytmu (kolejna rzecz do przećwiczenia na treningach 🙂 ). Ostatecznie wywalczyłyśmy 80 punktów (4 punkty zabrane za przebieranie łapkami na przedmiotach 😀 ).
Drugi dzień powitał nas znowu wietrzną i deszczową pogodą. Ślad miałyśmy na oziminie, na której Fabiola nie trenowała co najmniej 3 lata. Dodatkowo, podczas układania naszego śladu i przez całe odłożenie padał deszcze, który ustąpił dopiero tuż przed naszym wyjściem na rozwiązanie śladu. Niestety, na podstawie śladu utworzyło się małe jeziorko i Fabiola miała problem z nawęszeniem śladu – ostatecznie nawęszyła go po dłuższej chwili porządnie dopiero na prostej. To oczywiście zaskutkowało punktami ujemnymi. Do tego doszło jedno przyprawiające o silniejsze bicie serca krążenie na śladzie (w miejscu, gdzie godzinę wcześniej przeleciało stado saren) i kilka innych błędów (w tym dość głębokie sprawdzenie jednego ze śladów zwodniczych i jeden poważny mój błąd), co złożyło się na końcowe 78 punktów od sędziego Michała Szalca.
Pomimo niezwalającego z nóg wyniku (158 pkt., ocena dostateczna, V miejsce/7) jestem bardzo zadowolona ze startu. Niemłoda już Fabiola po raz kolejny udowodniła, iż jest cudowną suką, która kocha pracę (i może trochę i mnie 😉 ) i daje w niej z siebie wszystko. Dziękuję Ci Fabiolo <3.
*19-11-2021
Z przykrością informujemy, iż w dniu 19 listopada 2021 za Tęczowy Most odeszła 8-letnia GASIRA Rosa Polonica aka Libri 🙁. Właścicielom składamy wyrazy współczucia.
*13-11-2021
Dzisiaj Miot B odwiedził „kandydat na właściciela” ;). Jak widać szczenięta powitały i jego i towarzyszkę bardzo serdecznie. To już nie pierwsza wizyta Pana Kamila w naszej hodowli – był u nas na długo przed kryciem zapoznać się naszą koncepcją hodowli i naszymi sukami, a także na treningu z obrony sportowej.
Bacznie obserwowaliśmy relacje Pana Kamila z maluchami i mamy już pewne przemyślenia ;).
*10-11-2021
Dziś szczenięta z Miotu B miały swój kolejny pierwszy raz – tym razem poznawały trawkę, słoneczko i otaczający nasz dom świat.
*05-11-2021
Dzisiaj Miot G (STEVE Lengy x FABIOLA K-9 Border Unit) skończył ósmy rok życia. Miot jedyny, niepowtarzalny, cudowny.
GOTHICA, GEMMA, GASIRA, GALLA, GRINGO, GRAFFI, GARAI – jeszcze wielu aktywnych lat życzymy ❤.
*31-10-2021
MANU Rosa Polonica po raz pierwszy przed kamerami :).
Chłopak świetnie dawał sobie radę współpracując profesjonalnie z aktorami <3.
To już kolejny pies z naszej hodowli pokazujący się w filmie – cieszy nas to bardzo, gdyż praca na planie filmowym należy do bardzo trudnych, a psy udowadniają, iż są naprawdę wszechstronne.
*29-10-2021
Miot B portretowo w 16-tej dobie życia:
*26-10-2021
Szczenięta otwierając oczy zakończyły rozwojowy okres neonatalny i wkroczyły w okres przejściowy.

*25-10-2021

Od dzisiaj już oficjalnie:
ALF Rosa Polonica – reproduktor FCI (HD-A, ED-0/0, OCD-free, LTV-0, BH-VT, IGP-1, testy 15/15) 🙂.
*14-10-2021
Za nami trudna, ale owocna noc, bowiem przyszedł na świat długo wyczekiwany miot ze skojarzenia DEWI Rosa Polonica i Kendy z kraje husitu.
1:40 – 518 gram – suka popielata
2:15 – 560 gram – suka czerwona
3:50 – 560 gram – pies czarny
4:00 – 495 gram – pies niebieski
4:35 – 434 gram – pies żółty
5:40 – 555 gram – suka błękitna
Wszystkie szczenięta wilczaste/ciemnowilczaste.
Szczenięta i matka czują się dobrze, Dewi super się maluchami opiekuje ❤, a my dochodzimy do siebie po ciężkiej nocy.
Dziękuję za „nocne czuwanie” Klinice Weterynaryjnej Aba-vet.
Wszystkie szczenięta są zarezerwowane.
Informacje o rozwijaniu się miotu znajdują się tutaj Miot B
*25/26-09-2021
Na organizowanych pod Lublinem Otwartych Mistrzostwach Polski Owczarków Niemieckich, MANU Rosa Polonica wystartował w konkurencji Fpr2 (95 pkt), w której zdobył wicemistrzostwo, oraz w konkurencji Fpr3 (88 pkt.). Gratulujemy serdecznie.
*10/12-09-2021
Na organizowanych w Łuczycach egzaminach ZKwP (Oddział Kraków, sędzia Tadeusz Roszkiewicz, pozorant Piotr Odrobiński), psy szkolone w COK Rosa Polonica uzyskały następujące wyniki:
– RICO Wilcza Horda Team – IGP-2 – 250 pkt, ocena dobra (78 bez przedmiotu/84/88)
– NISHA Erratic Spirit – Spr3 (obrona IGP-3) – 97 – pkt. ocena doskonała
– ALF Rosa Polonica – IGP-1 268 pkt ocena dobra (80 bez przedmiotu/90/98), testy psychiczne 15 pkt.
– JOWANET Erratic Spirit – BH-VT – 60 pkt. ocena doskonała
– XAWI vom Waldfurter Wald – BH-VT, 58 pkt. ocena doskonała
– FABIOLA K-9 Border Unit – PT-2 po raz drugi, 192 pkt. ocena doskonała.
Wszystkim przewodnikom gratuluję i dziękuję za pracę włożoną w szkolenie 🙂.
*06-09-2021
Dzisiaj dzień radości:
– ciąża mnoga Dewi potwierdzona;
– Alf Rosa Polonica prześwietlony został w dniu dzisiejszym (w wieku 3 lat) w kierunku dysplazji stawów biodrowych, łokciowych, OCD i LTV – wszystkie stawy, obręcz barkowa i kręgosłup bez anomalii (Y)

-swoje szóste urodziny obchodzi wyjątkowa suczka – nasza INARI Filko Morava, Ambasadorka Empatii i Radości Życia.

Przez 6 lat swojego życia Inari:
*zdobyła wyszkolenie PT1, PT2, BH, IPO-V, IPO-1, IPO-2, Spr3;
*odchowała 3 cudowne własne mioty (K, A, E) i pomagała przy odchowaniu miotów M i D;
*zagrała w serialu „Drogi wolności”
*przepracowała ze mną niezliczone ilości godzin pomagając innym psom i ich przewodnikom w rozwiązywaniu różnych problemów;
*uczyła nas każdego dnia, jak cieszyć się każdą chwilą życia nie zważając na własne ułomności.
Inari – życzymy ci kolejnego, cudownego, wrażliwego roku życia ❤.
*04-09-2021
Na zaproszenie organizatorów 13 edycji Dni Psa w krakowskim Bezogródku, wygłaszałam prelekcję na temat owczarka niemieckiego z linii użytkowej. Prelekcji towarzyszył pokaz umiejętności tychże owczarków (Inari Filko Morava, Nisha Erratic Spirit i Arminas Rosa Polonica). Pomimo bardzo trudnych warunków, silnych rozproszeń w postaci nagłośnienia, ludzi i psów, wszystkie trzy psy doskonale się spisały dając świadectwo genom i wychowaniu 🙂.
Przewodnikom psów dziękuję bardzo za udział w pokazie.
*21-08-2021
Nieco spontanicznie Fabiola wystąpiła dzisiaj na pokazie na organizowanym przez OSP Facimiech festynie. Jak zwykle, pokazałyśmy elementy posłuszeństwa, wysyłanie kierunkowe, aportowanie surowego jajka i kiełbasy, szukanie zguby własnej i obcej (gumka do włosów w wysokiej trawie) oraz szukanie człowieka i sprzątanie placu.
Jestem bardzo mile zaskoczona iż, po pierwsze, bardzo dużo ludzi wiedziało, jakiej rasy jest Fabiola :D, po drugie wszystkie bez wyjątku dzieci pytały się, czy mogą podejść, pogłaskać lub pobawić się z psem.
Fabiola w nagrodę dostała różowego Pokemona 🙄
A oto krótka relacja:
https://fb.watch/7ASeBMgdTm/
*11-08-2021
DEWI Rosa Polonica pokryta została czeskim reproduktorem Kendy z kraje husitu.
Trzymamy kciuki 🙂.
*04-08-2021
Dzisiaj miot E (Gringo Rosa Polonica x Inari Filko Morava) kończy swój pierwszy rok życia.
Wszystkiego NAJPSIEJSZEGO.
*31-07-2021
Dzisiaj Akira, Aszera, Ajla, Alf, Arminas, Anumi, Ayron rozpoczynają czwarty rok życia.
Niech ten kolejny rok życia będzie zdrowy, aktywny i smaczny :).
*16/18-07-2021
Odwiedził nas z Wrocławia RAVEN Rosa Polonica. Były ślady, było posłuszeństwo, była obrona. Na obronie zawitała też GALLA.
*07-07-2021
Jest lato, więc fotki z wężem muszą być 😃
*26-06-2021
ASZERA Rosa Polonica zdała egzamin BH-VT (sędzia Beata Ryl).
Gratulujemy i czekamy na więcej 🙂.
*25/27-06-2021
Uczestniczyłam razem z Fabiolą K-9 Border Unit w seminarium tropieniowym prowadzonym przez czeski A-Z Team (Alexandra Dobrovičová i Zbyněk Novák) w Radawcu Dużym.
Mnóstwo wrażeń, mnóstwo wiedzy, masa pomysłów na przyszłość.
*24-06-2021
INARI Filko Morava ❤ – ta suka ma z jednej strony niespożyte pokłady energii, a z drugiej cierpliwości, taktu i wyczucia chwili. Zaskakuje mnie codziennie czystością swego charakteru. Bardzo często pomaga mi w pracy z psami agresywnymi, lękowymi, wycofanymi…..
Dzisiaj po raz kolejny pracowała z nami i „otworzyła” młodziutką Helenę (mastif tybetański), której głównym problemem jest lęk przed światem, niechęć do chodzenia na smyczy, wycofywanie się. Inari obchodziła się z Heleną bardzo delikatnie, nie była natarczywa, wiedziała, kiedy podejść, a kiedy się wycofać, ośmielała i zachęcała mastifkę, aż ta w końcu jadła obcemu człowiekowi z ręki i chodziła na smyczy zarówno ze swoją właścicielką, jak i ze mną.
Dziękuję ci Inari ❤.
PS. A po pracy zasłużony relaks wodny 🙂
*21-06-2021
Dewi i Dracarys dwa lata temu i dziś:
*18-06-2021
Upał, ale pracować trzeba.

*29-05-2021
Dzisiaj po raz kolejny byłam gościem (tym razem tylko telefonicznym) Radia Kraków. Tym razem opowiedziałam o psich amorach 😉.
*26-05-2021
W środę 26-go maja ROBIN HOOD Rosa Polonica wraz ze swoją przewodniczką Marią zostali włączeni do szeroko zakrojonych poszukiwań zaginionego 25-letniego rapera. Niestety, tego samego dnia Robin odnalazł zwłoki młodego mężczyzny 🙁.
To już trzecie odnalezienie Robina, choć tym razem finał poszukiwań wiąże się z tragedią dla rodziny.
*25-05-2021
W dniu 25 maja 2021 AJLA Rosa Polonica (GRINGO Rosa Polonica x INARI Filko Morava) aka Zmorka, zdała w Nowym Sączu egzamin terenowy klasy 1 i oficjalnie została psem ratowniczym ❤.
Komisja egzaminacyjna bardzo chwaliła jej zaangażowanie i samodzielność.
Gratulujemy Zmorce i przewodnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy 🙂

*21/23-05-2021
W dniach 21-23 maja nasze COK Rosa Polonica odwiedziła, mieszkająca na co dzień w Poznaniu, 9-miesięczna ERIA Rosa Polonica (GRINGO Rosa Polonica x INARI Filko Morava).
Było posłuszeństwo, były ślady, była obrona 🙂. Młoda przewodniczka Erii, Aurelia Kłosowicz, świetnie się odnajduje w tej roli i z Erią stanowią zgrany team ❤ – wystarczy doszlifować szczegóły. Było nam niezmiernie miło Was gościć i zapraszamy ponownie.
A tak o wizycie napisała właścicielka Erii:
Było fantastycznie. Podobało nam się absolutnie wszystko. Treningi Erii, ślady z Dewi i Fabiolą, godziny konstruktywnych dyskusji, ciekawe historie innych psów, możliwość nauczenia się prawidłowego korygowania wyskoków Erii do innych psów, nauka prawidłowego zachowania przy Inari, możliwość treningu młodszej córki z użytkami, możliwość pracy z innymi psami różnych ras, hektolitry wypitej kawy i fajnych gadek, porady na teraz i plany na przyszłość. I dla mnie dwa mega hity: fantastyczne spojrzenie Fabioli prosto w oczy w momencie, kiedy znalazła mnie i Jagodę na komendę „szukaj człowieka” i drugi hit – to być w odległości pół metra od Dewi na obronie, kiedy osiąga apogeum energii. To robi piorunujące wrażenie. Bardzo, bardzo dziękujemy za wszystko. Jesteśmy pod dużym wrażeniem i naładowani pozytywną energią.

*18-05-2021
Dwa oblicza dwuletniego Dracarysa Rosa Polonica (Fabiola K-9 Border Unit x Aggi Wind Wild) – w pracy i w czasie wolnym 🙂
*07/09-05-2021
Na egzaminach organizowanych w Łuczycach w dniach 7-9 maja przez ZKwP Oddział Kraków, DEWI Rosa Polonica zaliczyła egzamin IGP-2 na ocenę bardzo dobrą 279 pkt. (92/93/94) – sędzia P. Janusz Arnold, pozorant Piotr Odrobiński.
ALF Rosa Polonica zaliczył natomiast egzamin BH-VT (56/60 pkt).
Foto z treningu 🙂.

*17-04-2021

Dzisiaj dwa mioty Rosa Polonica obchodzą swoje urodziny:
Miot R (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava) – szóste urodziny;
Miot D (FABIOLA K-9 Border Unit x AGGI Wind Wild) – drugie urodziny.
Rawena, Rhiana, Raven, Ricko, Robin Hood, Dewi, Dracarys – życzymy wam kolejnego zdrowego i aktywnego roku życia ❤

*31-03-2021

Dzisiaj miot M Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x EX Filko Morava) rozpoczyna piąty rok życia.
MANDIRA, MAMBA, MISHTI, MITRA, MEER, MANU, MADHU, MANAS – niech ten rok będzie dla was zdrowy i aktywny 🙂
*23-03-2021
To już kolejny sukces funkcjonariusza KAS, niespełna dwuletniego Dracarysa Rosa Polonica (FABIOLA K-9 Border Unit x AGGI Wind Wild):
*13-03-2021
MAMBA Rosa Polonica ze swoim przewodnikiem Krzysztofem Sokołowskim zdała egzamin Spr2 (obrona IGP-2) – sędzia Dariusz Kmiecik.
Gratulujemy 🙂
Foto z treningu.
*08-03-2021
Zmorka, czyli AJLA Rosa Polonica, zaliczyła egzamin terenowy klasy 0 PSP. Teraz jedynka i do akcji ;).
*20-02-2021
Dzisiaj FABIOLA K-9 Border Unit rozpoczyna jedenasty rok życia.
Wredna, Wyjątkowa, Wybitna, Wierna, Wszechstronna PANI SUKA.
 
Niech kolejny rok przyniesie nam zdrowie i radość ze wspólnego życia <3.
*19-02-2021
Psy z miotu E dzielnie się szkolą i dostają takie piękne dyplomy:
*18-02-2021
Trzy psy Rosa Polonica na jednym, wrocławskim ćwiczaku: Mamba, Aszera i Raven – ta sama pasja i zaangażowanie ❤
Fot. Kaśka Kurzycha
*12/14-02-2021
Po raz kolejny z Dewi brałyśmy udział w warsztatach z obrony sportowej z Georgiosem Chatzakos – 3 dni intensywnych ćwiczeń i duży progres.
*07-02-2021
Zapraszamy do lektury naszej notki pod tytułem: „Pies szczęśliwy, po posłuszny”.