Miot F

Florika

First

Fire

Finn

Fighter

Fenris

Fantasy

DEWI Rosa Polonica

(PT-1, PT-2, BH-VT, IGP-1, IGP-2; HD-A, ED-0/0, OCD -/-, LTV-1, DNA, DM-N/N, MDR1-N/N, )
Nasza DEWI Rosa Polonica FCI

X

CASPER Midollyk

(BH-VT, SVV-1, IGP-3; HD-A, ED-0/0, DM-N/N, Spondy 0, DNA gpr.)

 

 

https://www.working-dog.com/dogs-details/6733312/Dewi-Rosa-Polonica

https://www.working-dog.com/dogs-details/6327132/Casper-Midollyk

 

 

Data urodzenia: 29-11-2022

2 suki i 5 psów – wszystkie wilczaste. Szczenięta wolne od nosicielstwa DM po rodzicach (DM-N/N)


Wagi urodzeniowe:

18:00 – biała suka – 465
19:15 – czerwony pies –  515
20:00 – niebieski pies –  540
21:30 – żółty pies –  535
22:20 – pomarańczowy pies – 525
23:40 – zielony pies – 547
 00:30 – różowa suka –  480


*23-01-2023
I pojechały szczenięta z Miotu F do nowych domów.
FANTASY Rosa Polonica zamieszkała w Pasłęku. W planach przewodniczki, Pani Emilii, szkolenie sportowe.
FINN Rosa Polonica zamieszkał w Hornówku koło Warszawy. Przewodniczka, Pani Aleksandra, będzie szkolić go w kierunku IGP.
FLORIKA Rosa Polonica zamieszka w Rybojedzku koło Poznania u szkoleniowców ze szkoły Pasja, którzy są już przewodnikami Manu Rosa Polonica. Mariola i Piotr będą ją szkolić w kierunku IGP, wiążą z nią też nadzieje hodowlane.

FIGHTER Rosa Polonica zamieszka w Białymstoku. Przewodniczka, Justyna, będzie go szkolić w kierunku IGP.

FENRIS Rosa Polonica zamieszkał w Końskowoli. Przewodniczka Dorota będzie go szkolić w kierunku śladu sportowego.
FIRE Rosa Polonica zamieszkał w Warszawie. Przewodnik, Pan Jacek, będzie go szkolił w kierunku IGP.
FIRST Rosa Polonica zamieszkał w Rudej koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przewodniczka, Pani Agnieszka, będzie go szkolić w kierunku IGP.
*19-01-2023
Szczenięta gotowe, dokumenty gotowe, wyprawki gotowe.
W ten weekend wszystkie szczenięta z Miotu F pojadą do nowych domów 🙂 .

*17-01-2023

Pogoda zaiste niezimowa, więc szczenięta z Miotu F korzystają z niej pełnymi łapami 🙂 .

 

 

https://youtu.be/KTMB_QNG73A

https://youtu.be/k15p8xwkLPw

*13-01-2023

Tydzień upływa szczeniętom pod znakiem spotkań z ludźmi. Wszystkie szczenięta żywo i bez zahamowań wchodzą w relację z człowiekiem.
 

Był też pierwszy kwadrat węchowy:

*08-01-2023

Długi weekend był bardzo pracowity dla Miotu F. Były testy predyspozycji szczeniąt, były kolejne wizyty socjalizacyjny, było czipowanie i pierwsze szczepienie i kolejny przegląd weterynaryjny. Wszystkie szczenięta właściwie nie zauważyły ani czipowania, ani szczepienia, w czym niewątpliwie pomagał im nasz niezawodny sposób na odwracanie uwagi 😉 .

No i oczywiście, zostały nadane szczeniętom imiona:
psy: FIRST, FIGHTER, FIRE, FINN, FENRIS;
suki: FLORIKA, FANTASY

Opis wyników testów poniżej, natomiast krótkie podsumowanie testów poniżej;
Wszystkie szczenięta bez wahania eksplorowały nowe dla nich pomieszczenie.
Nawiązywały kontakt z egzaminatorem – zwykle bardzo serdeczny; wszystkie podążały za egzaminatorem.
Nowym zjawiskiem, na którego reakcję badaliśmy tym razem, nie był zwyczajowy parasol (na który szczenięta nie reagowały już wcześniej), ale …. śpiewająca i tańcząca choinka 😀 . Nie da się ukryć, iż tak dziwne zjawisko wzbudziło u wszystkich szczeniąt zdziwienie. Po chwilowym jednak zaskoczeniu, wszystkie nosiły choinkę w pysku. Dodatkowo, szczenięta miały okazję ponownie zbadać dziwną choinkę już po testach – filmik z typowego zachowania w załączeniu.
Wszystkie szczenięta wykazały zainteresowanie aportem.
Brak było reakcji lękowej na hałas.
I, co cieszy mnie zawsze, wszystkie szczenięta błyskawicznie i bez wahania lokalizowały źródło zapachu.

Testy potwierdziły nasze codzienne obserwacje – Miot F jest miotem wyrównanym, choć oczywiście występują różnice osobnicze.

Miot F - testy

SzczenięTest towarzyskości i podążania za egzaminatoremTest aportowaniaTest zainteresowania nowym zjawiskiemTest zainteresowania zapachemBadanie reakcji na hałasChęć zabawy z leżącym egzaminatoremCodzienna obserwacja szczeniakówUwagi
FIRST
(pies niebieski)
bardzo intensywnie eksploruje, do egzaminatora podchodzi po zachęcie, obwąchuje, po zaakceptowaniu przyjmuje pieszczoty; podąża za egzaminatorembiegnie, próbuje zabićbada z dystansu, po wyłączeniu choinki i zachęcie próbuje nosićod razu lokalizuje i prawidłowo wybiera; za ręką z jedzeniem podążapodchodzi i bada źródło dźwięku; próbuje brać klucze do pyskapo zachęcie przerywa eksplorację i podejmuje zabawę; dość delikatny dla ciałabardzo dominujący w stosunku do innych szczeniąt, lubi kontrolować sytuację, zaczepny, samodzielnydominujący; wymaga doświadczonego, konsekwentnego przewodnika
FIGHTER
(pies czarny)
od razu zaczyna odważnie eksplorować otoczenie, nawiązuje kontakt z egzaminatorem, odchodzi eksplorować, potem wraca i podąża za egzaminatorembiegnie i przynosiinteresuje się, zbliża na niewielką odległość, po wyłączeniu choinki nosi w pyskuod razu lokalizuje i poprawnie wybiera; aktywny; podąża za ręką z jedzeniembrak reakcjichętnie się bawi i przytula, delikatny w kontakcie z twarząaktywny w kontaktachdość dominujący, wymaga świadomego prowadzenia i szkolenia
FENRIS
(pies żółty)
od razu odważnie eksploruje, po inicjacji kontaktu cieszy się bardzo; podąża za egzaminatorembiegnie, podejmuje, po zachęcie przynosiinteresuje się, zbliża i szuka wsparcia w człowieku; po wyłączeniu choinki i zachęcie obwąchuje, oddala się, ale po chwili wraca i nosiod razu lokalizuje i poprawnie wybiera, bardzo aktywny, węszy intensywnie; za ręką podążaźródłem hałasu zaciekawiony, podchodzi i wąchachętnie się bawi, dość delikatny, socjalnybardzo dobra praca węchowasprawdzi się w pracy węchowej
FIRE
(pies czerwony)
od razu odważnie eksploruje; po inicjacji nawiązuje serdeczny kontakt, daje się głaskać po brzuszkubiegnie, próbuje zabić, po zachęcie przynosi, chociaż nieco się rozpraszazdziwiony, bez nadmiernego lęku; po wyłączeniu choinki i zachęcie nosiod razu lokalizuje poprawnie, bardzo zainteresowany zapachem; za ręką podążabrak reakcjichętnie nawiązuje kontakt, delikatny dla twarzy, bardzo socjalnydość spokojnywymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia
FINN
(pies pomarańczowy)
od razu eksploruje, nawiązuje serdeczny kontakt; podąża za egzaminatorembiegnie, podejmuje i po zachęcie przynosiinteresuje się, bada z dystansu; po wyłączeniu choinki podchodzi i nosiod razu lokalizuje i poprawnie wybiera; aktywny; podąża za ręką z jedzeniemdo źródła hałasu podchodzi bez lękuchętnie podejmuje zabawę; delikatny w kontakcie, socjalnyzrównoważony, chętnie nosi różne rzeczywymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia
FLORIKA
(suka biała)
od razu odważnie eksploruje; po inicjacji kontaktu obwąchuje i nawiązuje radosny kontaktbiegnie, podejmuje i po zachęcie przynosibez lęku, ale się nie zbliża, bada z dystansu; po wyłączeniu choinki podchodzi i nosiod razu lokalizuje i poprawnie wybiera; aktywna; chętnie podąża za ręką z jedzeniembrak reakcji; po chwili podchodzi i próbuje brać klucze do pyskabawi się chętnie, trochę podgryzadość charakterna, wiele rzeczy robiła jako pierwszadominująca, wymaga doświadczonego, konsekwentnego prowadzenia i szkolenia
FANTASY
(suka granatowa)
od razu zaczyna eksplorować; natychmiast po lokalizacji człowieka podchodzi i nawiązuje serdeczny kontakt; podąża za egzaminatorembiegnie, podejmuje i po zachęcie przynosipoczątkowo nieco odchodzi; po wyłączeniu choinki podchodzi i próbuje nosić;prawidłowo lokalizuje i wybiera, aktywna; chętnie podążabrak reakcjipo psiemu zachęca egzaminatora do zabawy; delikatna w kontakciebezproblemowawymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia
*03-01-2023
Niespełna 5-tygodniowe szczenięta z Miotu F pokonywały swój pierwszy mini tor przeszkód. Bacznie przyglądaliśmy się im oceniając chęć podążania za pokarmem, motywację do pokonywania przeszkód, wytrwałość i reakcję na dźwięki. Wszystkie wypadły bardzo dobrze (suki, jak zwykle w tym wieku, prezentują większą sprawność fizyczną i koncentrację) 🙂 . Filmiki dostępne na naszym kanale YT.
*02-01-2023
Dzisiaj szczenięta po raz drugi odwiedziły przychodnię weterynaryjną. Wszystkie dzielnie i bez wymiotów zniosły 45-minutową jazdę (w jedną stronę), dały się bez protestów zbadać i odrobaczyć. Zgryzy mleczne prawidłowe, u samców wyczuwalne jądra.
A wagi na dzień dzisiejszy przedstawiają się tak:
Biała suka – 3,6 kg
Granatowa suka – 3,45 kg
Czerwony pies – 3,5 kg
Niebieski pies – 3,8 kg
Czarny pies – 4,0 kg
Żółty pies – 3,5 kg
Pomarańczowy pies – 3,9 kg

*01-01-2023

Dzisiaj szczenięta z Miotu F poznawały nowych ludzi 🙂 .
To już tradycja, że przewodniczka Galli Rosa Polonica wraz ze swoją siostrą odwiedzają nas pomagając w socjalizacji szczeniąt – dziękujemy bardzo.
Wszystkie szczenięta zareagowały na nieznane osoby bez lęku, z dużą życzliwością, pchały się na kolanka ( 🤭) i cierpliwie znosiły głaskania 🙂 .

*31-12-2022

https://youtube.com/shorts/WtsdiB66BXs?feature=share

https://youtube.com/shorts/SWukBYlDF0M?feature=share

*28-12-2022

Dzisiaj szczenięta po raz pierwszy wyszły na pole 🙂 . Dzielnie poznawały nowe zapachy i próbowały pokonywać schody 🙂 .

*26-12-2022

Szczenięta z Miotu F mają już prawie 4 tygodnie 🙂 i jak na tak poważny wiek przystało 😉 mają już swoje przyzwyczajenia i ulubione miejsce wypoczynku – misiowe posłanko, o które często toczą „walki” .
Co jest dla nas nowością to fakt, iż wszystkie szczenięta po fazie aktywności wracają do swojego pokoju i na swoje legowisko – do tej pory żaden miot tak zgodnie tego nie czynił, zwykle szczenięta w tym wieku zasypiały, tam gdzie dopadło ich zmęczenie 🙂 .
Bacznie obserwujemy wyłaniające się zza codziennych aktywności charakterki i już niebawem podzielimy się swoimi obserwacjami.

*20-12-2022

Od kilku dni szczenięta dostają surową mieloną wołowinę, oraz uczą się jedzenia i picia z miseczki – dzisiaj dzielnie piły z niej kozie mleko.

A po dzisiejszym ważeniu wykresy wyglądają tak 😃 :

*18-12-2022

Dzisiaj szczenięta z Miotu F odbyły swoją pierwszą w życiu podróż samochodem odwiedzając pana weterynarza (Przychodnia Aba-Vet) .
Wszystkie zniosły podróż bardzo dobrze, dzielnie połknęły środek odrobaczający i dały się zbadać.

*16-12-2022

https://youtu.be/B5MWAVhjjXg

*14-12-2022

Miot F oficjalnie wyszedł z fazy neonatalnej i wszedł w fazę przejściową swojego rozwoju 🙂 . Wszystkie szczenięta prawidłowo przybierają na wadze (aktualnie ważą ok. 1,5 kilograma), rozpoczęliśmy już delikatne ich dokarmianie. Z dnia na dzień robią się coraz bardziej aktywne, wstają i próbują chodzić na czterech kończynach, zaczęły się też, jeszcze nieporadne. pierwsze „walki” między nimi. Wszystkie mają już otwarte oczy. Dzisiaj jedna z suk bardzo ładnie zareagowała na mówienie do niej – zaczęła machać intensywnie ogonkiem 🙂 . Więc, za chwilę się zacznie 🙄🙄🙄🙄

*05-12-2022

Minęła szósta doba życia szczeniąt z Miotu F. Dwa dni temu rozpoczęliśmy wczesną stymulację neurologiczną. Jak widać na wykresie, szczenięta regularnie przybierają na wadze, są aktywne i fotogeniczne ;).

 

*02-12-2022
Wszystkie szczenięta rozwijają się prawidłowo, przybierają na wadze, a Dewi opiekuje się nimi należycie.